Pripadá vám čistenie kanalizácie zbytočné, pretože je to rovnako hlboko pod zemou, a nič estetického to rozhodne nie je? To máte pravdu, kanalizácia nie je na okrasu, ale ak sa zanesie, a prestane odvádzať splaškovú vodu a odpad, je to veľký malér pre rodinný či bytový dom, pre celú ulicu, obec i mesto. Ako je možné, že sa vlastne kanalizácia zanesie, a čo ju dokáže upchať?
Korene stromov a kríkov – ak sa kanalizačné potrubie niekde poškodí, napríklad dynamickým zaťažením prechádzajúcich automobilov, spočiatku sa nič závažné neodohráva, ale cez praskliny rúrok a armatúr sa začnú prepletať korene kríkov a stromov, a tie dokážu vnútorný priestor kanalizácie upchať. Tu sa potom zachytia ďalšie nečistoty a vytvorí sa nepriepustný chuchvalec, ktorý je nutné preraziť buď tlakovou vodou, alebo mechanicky pomocou frézovacej hlavy.
Spláchnutý papier, plasty, textil a kov – nemyslite si, že kanalizáciou putuje len voda či výkaly, dostávajú sa tam aj syntetické materiály z výrobného procesu alebo z domácností. A tak sa tam občas objaví kúsok podrážky dámskych topánok, staré roztrhané tričko, plastová fólia, zvyšok kartónovej krabice alebo kovový sťahovací pásik. Toto všetko sú zle rozložiteľné materiály a kanalizáciu zanáša veľmi rýchlo. Ich odstránenie tiež vyžaduje hrubú silu a amatér na to svojim ručným náradím nestačí.
Kamene, piesok, zemina, lístie – kanalizácia sa postupne zanáša bakteriálnym slizom, ktorý pôsobí ako lepidlo, a do jeho škár sa potom postupne zanáša rôzny biologický odpad vrátane hrubých častí, ako sú listy stromov, vetvy, zemina, piesok alebo kamene. Jedného dňa sa potom môže kanalizácia upchať, a to je čas povolať na čistenie kanalizácie odborníkov. Nepriechodný kanalizačný systém by znamenal pre každého z nás ohrozenie v podobe možného šírenia infekčných chorôb, a razom by sme sa ocitli v stredoveku.